GELECEĞİN MESLEKLERİ

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği: 
Bilgisayar Mühendisi  

Bilgisayar ve network ağlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması bu alandaki şirket sayısının da artmasını sağlayacak. Bu şirketlerde istihdam edecek çalışanlara her geçen yıl daha da fazla ihtiyaç olacak.

Finans Analistliği:
Finans Analistliği  

Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak.

Ekolog:
Ekolog  

Dünya nüfusunun artışı ve çevresel atıkların miktarının yükselmesi çevresel temizliği ön plana çıkarıyor. Bu konuda görev alacak insanlara ihtiyaç duyulacak.

Kriminolog:    
Kriminolog  

Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda artması beklenmekte.

Hemşirelik:
Hemşire  

Ülkemizde ilaç ve hastane yatırımlarının artması, ülkemizdeki genç nüfusun yoğunluğu ve önümüzdeki yıllarda bu yoğunluğun yaşlanacağı gerçeği hemşire ihtiyacını daha da arttıracak.

Ortodondistlik:
Ortodondistlik  

Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen  toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.

Fizyoterapist:
Fizyoterapist   Dünya genelinde yaşlı ve engelli nüfusun artışı fiziyoterapistlere yeni meslek alanları oluşturacak.
Evlilik ve Aile Terapistliği:
Aile Terapistliği   Günümüzde daha fazla evlilik boşanma ile sonuçlanırken yaşam stresi daha çok aileyi ve çifti terapistlere yöneltiyor.
Şehir Planlayıcısı:
Şehir Planlayıcısı   Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.
Veri Tabanı Yöneticileri:
Veritabanı Yöneticileri   İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle bilgisayar destekli vertabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.
İnternet Güvenliği: 
İnternet Güvenliği   İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır. 
Web Tasarımcısı:
Web Tasarımcısı  

İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından ulaşılamıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

Turizm İşletmeciliği:
Turizm İşletmeciliği  

Turizm Otel yöneticileri, işletme yöneticileri, yiyecek-içecek işletme yöneticileri, pazar ve ürün geliştirme yöneticilerine olan ihtiyaç giderek artacak.

Ergonomi Mühendisliği:
Ergonomi Mühendisliği  

Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar. 

Diyetisyenlik:
Diyetisyenlik  

Çağımızın iş ve yaşam şekilleri daha az enerji tüketmek üzerine şekillenmekte olduğu ve yemek yeme alışkanlıklarımız da fast foodyönünde yoğunlaştığından, günümüzde de önemli bir meslek haline gelen diyetisyenlik önümüzdeki yıllarda parlayan meslekler arasında üst sıralarda yer alacaktır.

Genetik Mühendisliği:

Genetik Mühendisliği

 

Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasınınekonomide, 1970`lerin bilgisayar teknolojisininyarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşündebirleşiyor. Bilim adamlarının bir yer kurdunun DNA haritasını çıkarmaları ve genetik yapısının sırrını çözmeyi başarmalarının ardından`süper bebek` `Einstein bebek` yetiştirmenin imkan dahiline girdiği ifade ediliyor.

Bir Makale

Gelecekte hangi meslekler gözde olacak ? İş dünyası nasıl şekillenecek ? Hangi yeni kavramlar hayatımıza girecek ?

Gelecekçilerin kafa yorduğu konular arasında iş dünyasının ayrı bir yeri var. Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen bir seminerde Fütüristler Derneği’nden konuşmacılar gelecekte ön plana çıkacak meslek ve kavramları anlattı. 

Derneğin kurucusu, Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, önce meslek seçiminin öneminedeğindi. 

Gençlerin meslek seçimini, ne istediklerinden çok neyi iyi yapacaklarını düşünerek seçmeleri gerektiğini söyleyen Manas, “ancak kendimizi iyi tanırsak neler yapacağımızın tam olarak farkında olabiliriz” dedi.

Manas’ın gençlere birkaç önerisi şöyle:

  • Mesleğinizi belirlerken, coğrafi koşulları ve gelişmeleri de göz önünde bulundurun. Ülkelerin durumunu mutlaka göz önünde tutun.
  • Bir gecede zengin olmayı hayal etmeyin. Bilginin gücüne odaklanın ve bilgi seviyenizi yükseltmenin yollarını düşünün.
  • Ancak bilgi odaklı olursanız başarıya ulaşabilirseniz. Bunun için sosyal yaşam dışında kendinize zaman ayırın. Bir şeyler okuyun, günceli takip edin, becerileriniz üzerine eğilin.
  • Duygusal zekanızı geliştirin.

Manas, yakın dönemdeki iş dünyasındaki olası bazı gelişmeleri ise şöyle sıraladı:

  • İşçi ile işveren arasındaki ilişki değişecek.
  • Üretim şirketleri birleşip sayıları azalacak.
  • Kişisel markalaşma ön plana çıkacak.
  • İşgücü büyümesi yakın gelecekte de yavaşlamayacak.

Manas’a göre geleceğin gözde alanları şöyle:

Organik gıda, nano-teknoloji, genetik mühendisliği, estetik cerrahi ve servis sektörü.

Unilever Müşteri Geliştirmelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel ise hayatın basitten karmaşığa doğru ilerlediğini, bu yüzden “değer yaratma” , “fark yaratma” ve “hedef”in ön plana çıktığını söyledi. Çalışma şekillerinin de değişeceğini söyleyen Yüksel, “Esnek çalışma zamanla artacak, ama bu durum çok kolay benimsenmeyecek; geçiş biraz zor olacak. Ancak teknolojinin yardımıyla bu geçiş daha kolay olabilir. Bir de, video-konferans sistemi daha öne çıkacak. Bu durum çözüldüğünde plazalarda daha az vakit geçirilen bir sisteme de girilmiş olacak.”

Önümüzdeki yılların bilgiyi farklı kullananların devri olacağını söyleyen Yüksel’e göre, gelecekte ön plana çıkacak meslekleri şöyle: İnternet pazarlamacıları, sağlık karantinacıları, etik-mahremiyet koruyucuları, sürdürebilir iş modeli uzmanları, biyologlar, network uzmanları, iş terapistleri, web uzmanları, içerik yaratıcıları, anti-terör uzmanları, yaşam koçları, dizayn guruları, rıza gerçekleştiricileri.

Kaynak: http://www.yenibiris.com/KariyerKilavuzu/Oku.aspx?ArticleID=5989